banner-neskutecne

Pochod pro Bedřicha Smetanu

neděle 1. 3. 2015 - 13:18 - Praha hlavní nádraží

Pochod pro Bedřicha Smetanu začne ve 13.18 hod. na peronu hlavního nádraží příjezdem rychlíku Bedřich Smetana. Pravověrní smetanovští fanoušci si jistě nenechají ujít první píseň již ve 12.35 ve vlaku na kolínském nádraží. Pražští posluchači se mohou připojit kdekoli na trase.

Uvádění soudobé komorní opery v Praze

Popis projektu

Jde o specifický a pozoruhodný soudobý žánr komorní opery, jak ji v posledních několika letech realizuje několik evropských divadelních společností – londýnský soubor Second Movement, bratislavské divadlo SkRAT a brněnský Ensemble Opera Diversa. Od konvenční klasické opery  se  tento mladý operní žánr odlišuje prakticky ve všem – kromě dokonalého hudebního a pěveckého provedení. Účinkující jsou mladí profesionálové a cílová skupina je poměrně rozvrstvená, a to jak věkem, tak sociálním postavením – narozdíl od klasické opery.

Během 8 programových bloků v bude přestavena tvorba celkem 10 autorů (skladatelů a libretistů) realizovaná čtyřmi soubory: Ensemble Opera Diversa (CZ), Second Movement (UK), Mio-Mio (SK) a Opera Skutečnost (CZ). Zazní celkem 24 převážně původních komorních oper a minioper, včetně premiéry miniopery Ela, Hela a stop, jejíž libreto tvoří nedávno objevené juvenilie Václava Havla.